Sullins Connector Solutions EMM18DRST-S288
EMM18DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EMM18DRST-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EMM18DRST-S288.pdf
Availability of EMM18DRST-S288
QUANTITY
EMM18DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM18DRST-S288
Internal Part NumberEIS-EMM18DRST-S288
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM18DRST-S288
Related LinksEMM18DR, EMM18DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM18DRST-S288 Details Description
Related parts for EMM18DRST-S288
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 12VIN 5V DIP UNREG datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 5MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
MALE IDT PRESS W/TOOLING datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 600V TO-83 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
EVAL BOARD TXRX RS232/485 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf