Sullins Connector Solutions EMM18DSEF-S243
EMM18DSEF-S243 picture photo
Mfg. Part Number
EMM18DSEF-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET
Datasheet Download
EMM18DSEF-S243.pdf
Availability of EMM18DSEF-S243
QUANTITY
EMM18DSEF-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM18DSEF-S243
Internal Part NumberEIS-EMM18DSEF-S243
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM18DSEF-S243
Related LinksEMM18DS, EMM18DSEF-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM18DSEF-S243 Details Description
Related parts for EMM18DSEF-S243
IC REG LDO 1.8V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A POWERFLAT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 13POS datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 685MA 240 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf