Sullins Connector Solutions EMM40DTMN-S189
EMM40DTMN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EMM40DTMN-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EMM40DTMN-S189.pdf
Availability of EMM40DTMN-S189
QUANTITY
EMM40DTMN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EMM40DTMN-S189
Internal Part NumberEIS-EMM40DTMN-S189
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMM40DTMN-S189
Related LinksEMM40DT, EMM40DTMN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMM40DTMN-S189 Details Description
Related parts for EMM40DTMN-S189
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 400MA 1.47 OHM datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 1.8V SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf