Alt EP1C12Q256I8ES
EP1C12Q256I8ES picture photo
Mfg. Part Number
EP1C12Q256I8ES
Manufacturer
Product Category
Altera IC
Brief Description
Cyclone FPGA Family Data Sheet IC
Datasheet Download
EP1C12Q256I8ES.pdf
Availability of EP1C12Q256I8ES
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EP1C12Q256I8ES Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C12Q256I8ES
Internal Part NumberEIS-EP1C12Q256I8ES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ALTERA
Delivery TimeIn stock, ship EP1C12Q256I8ES today.
SeriesEP1C12Q256
Marking / SymbolEmail us
Core Processor-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeQFP / BGA
PackagingTray / Reel
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for EP1C12Q256I8ES
Alternative Part (Replacement)EIS-EP1C12Q256I8ES
Country of OriginUSA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming, testing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ALTERA Product CategoryFPGA, CPLD, SoC, Evaluation Boards
Related LinksEP1C12Q, EP1C12Q256I8ES Datasheet, Alt Distributor
EP1C12Q256I8ES Details Description
Related parts for EP1C12Q256I8ES
TRIAC ALTERNISTOR 400V 12A TO220 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
TXRX FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 37 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 5A datasheet.pdf