| Internal Part Number | EIS-EP4CE115F23I7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Cyclone® IV FPGAs | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) | |
| Series | Cyclone® IV E | |
| Number of LABs/CLBs | 7155 | |
| Number of Logic Elements/Cells | 114480 | |
| Total RAM Bits | 3981312 | |
| Number of I/O | 280 | |
| Number of Gates | - | |
| Voltage - Supply | 1.15 V ~ 1.25 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |