United Chemi-Con EPAG421ELL820ML35S
EPAG421ELL820ML35S picture photo
Mfg. Part Number
EPAG421ELL820ML35S
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EPAG421ELL820ML35S.pdf
Availability of EPAG421ELL820ML35S
QUANTITY
EPAG421ELL820ML35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAG421ELL820ML35S
Internal Part NumberEIS-EPAG421ELL820ML35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current570mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAG421ELL820ML35S
Related LinksEPAG421EL, EPAG421ELL820ML35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EPAG421ELL820ML35S Details Description
Related parts for EPAG421ELL820ML35S
DEKAFIX GW 5 MARKED 34 50/CD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf