CUI Inc. EPSA050100UE-I38-EJ
EPSA050100UE-I38-EJ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA050100UE-I38-EJ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
Datasheet Download
EPSA050100UE-I38-EJ.pdf
Availability of EPSA050100UE-I38-EJ
QUANTITY
EPSA050100UE-I38-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA050100UE-I38-EJ
Internal Part NumberEIS-EPSA050100UE-I38-EJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 5W EU ESB Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLEPSA050100U-I38-EJ,UE-I38-EJ 22/Jun/2015
Level V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package400
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA
Region UtilizedEurope
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)5W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorUSB A Receptacle
Size / Dimension1.61" L x 1.18" W x 0.81" H (41.0mm x 30.0mm x 20.5mm)
ApprovalscULus, PSE
Power (Watts) - Max5W
Input ConnectorCEE 7/16
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA050100UE-I38-EJ
Related LinksEPSA05010, EPSA050100UE-I38-EJ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA050100UE-I38-EJ Details Description
Related parts for EPSA050100UE-I38-EJ
JUMPER-H1502TR/A3049S/X 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC LINEAR PA 2.4GHZ 11WLCSP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf