GE Critical Power EQW040A0P641Z
EQW040A0P641Z picture photo
Mfg. Part Number
EQW040A0P641Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 40A 48W
Datasheet Download
EQW040A0P641Z.pdf
Availability of EQW040A0P641Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EQW040A0P641Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EQW040A0P641Z
Internal Part NumberEIS-EQW040A0P641Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEQW040
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series48W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max48W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EQW040A0P641Z
Related LinksEQW040, EQW040A0P641Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EQW040A0P641Z Details Description
Related parts for EQW040A0P641Z
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA SMD datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
K MTG BRKT FOR SW-83101-11215 datasheet.pdf
CONN HDR 26PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 8W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf