Panasonic Electronic Components ERA-2APB5760X
ERA-2APB5760X picture photo
Mfg. Part Number
ERA-2APB5760X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
ERA-2APB5760X.pdf
Availability of ERA-2APB5760X
QUANTITY
ERA-2APB5760X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-2APB5760X
Internal Part NumberEIS-ERA-2APB5760X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-2A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-2APB5760X
Related LinksERA-2A, ERA-2APB5760X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-2APB5760X Details Description
Related parts for ERA-2APB5760X
IC BUFF/DVR/RCVR 3ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
PIN RECPT .015/.025 DIA 0040 SER datasheet.pdf
FERRITE CHIP 2A 300 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.3K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 12.99"L X 9.06"W datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .4MM 60POS datasheet.pdf