Panasonic Electronic Components ERA-8AEB164V
ERA-8AEB164V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB164V
Brief Description
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB164V.pdf
Availability of ERA-8AEB164V
QUANTITY
ERA-8AEB164V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB164V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB164V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB164V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB164V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB164V Details Description
Related parts for ERA-8AEB164V
RES ARRAY 15 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AB datasheet.pdf
IC PRESCALER 18GHZ 16LFCSP datasheet.pdf
RES 374 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE 4POS SGL-END 2M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 10"X7" RD/BK/W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1A 289 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf