Panasonic Electronic Components ERA-8AEB82R5V
ERA-8AEB82R5V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8AEB82R5V
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8AEB82R5V.pdf
Availability of ERA-8AEB82R5V
QUANTITY
ERA-8AEB82R5V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8AEB82R5V
Internal Part NumberEIS-ERA-8AEB82R5V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8AEB82R5V
Related LinksERA-8A, ERA-8AEB82R5V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8AEB82R5V Details Description
Related parts for ERA-8AEB82R5V
RES 220 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 10V X6S 01005 datasheet.pdf