Panasonic Electronic Components ERA-8APB2941V
ERA-8APB2941V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8APB2941V
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8APB2941V.pdf
Availability of ERA-8APB2941V
QUANTITY
ERA-8APB2941V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8APB2941V
Internal Part NumberEIS-ERA-8APB2941V
Hot New Technologies
Standard Package5,000
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8APB2941V
Related LinksERA-8A, ERA-8APB2941V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8APB2941V Details Description
Related parts for ERA-8APB2941V
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
IC ENERGY HARV CTRLR BATT 16QFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
LED SMD PRISM ORANGE RND LENS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf