Panasonic Electronic Components ERA-8ARB563V
ERA-8ARB563V picture photo
Mfg. Part Number
ERA-8ARB563V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERA-8ARB563V.pdf
Availability of ERA-8ARB563V
QUANTITY
ERA-8ARB563V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERA-8ARB563V
Internal Part NumberEIS-ERA-8ARB563V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERA-8A
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERA-8ARB563V
Related LinksERA-8A, ERA-8ARB563V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERA-8ARB563V Details Description
Related parts for ERA-8ARB563V
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf