Panasonic Electronic Components ERD-S1TJ361V
ERD-S1TJ361V picture photo
Mfg. Part Number
ERD-S1TJ361V
Brief Description
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERD-S1TJ361V.pdf
Availability of ERD-S1TJ361V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERD-S1TJ361V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERD-S1TJ361V
Internal Part NumberEIS-ERD-S1TJ361V
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-150/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERD-S1TJ361V
Related LinksERD-S1, ERD-S1TJ361V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERD-S1TJ361V Details Description
Related parts for ERD-S1TJ361V
IDC CABLE - MKC60A/MC60F/MKC60A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW LLDS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 1.5H 4.0A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf