Panasonic Electronic Components ERG-3SJ101
ERG-3SJ101 picture photo
Mfg. Part Number
ERG-3SJ101
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERG-3SJ101.pdf
Availability of ERG-3SJ101
QUANTITY
ERG-3SJ101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERG-3SJ101
Internal Part NumberEIS-ERG-3SJ101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERG
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERG-3SJ101
Related LinksERG-3, ERG-3SJ101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERG-3SJ101 Details Description
Related parts for ERG-3SJ101
IC POT DGTL QUAD 10K I2C 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 511 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCRW MNT 50LB 8.5"L 1.8"MAX NAT datasheet.pdf
DC 18GHZ QPL TERMINATION datasheet.pdf