Panasonic Electronic Components ERJ-1TNF1053U
ERJ-1TNF1053U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TNF1053U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 105K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TNF1053U.pdf
Availability of ERJ-1TNF1053U
QUANTITY
ERJ-1TNF1053U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TNF1053U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TNF1053U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TNF1053U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TNF1053U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TNF1053U Details Description
Related parts for ERJ-1TNF1053U
IGBT 440V 15A 107W TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 70A D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A SOT223 datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/32 BK SPL datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR 400V 1A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 24" X 72" datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONNECTION ELEMENT 2POS SILVER datasheet.pdf
CRYSTAL 19.6608 MHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf
24-bit 192kHz Stereo DAC with Headphone Buffer IC datasheet.pdf