Panasonic Electronic Components ERJ-2BQJR68X
ERJ-2BQJR68X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2BQJR68X
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/6W 0402
Datasheet Download
ERJ-2BQJR68X.pdf
Availability of ERJ-2BQJR68X
QUANTITY
ERJ-2BQJR68X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2BQJR68X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2BQJR68X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2BQJR68X
Related LinksERJ-2B, ERJ-2BQJR68X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2BQJR68X Details Description
Related parts for ERJ-2BQJR68X
RES 68K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SCKET CONTCT IDC CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CABLE 3POS STR MALE-R/A FEMAL 2M datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
THYRISTOR SIDAC DSL 22V SOT23-5 datasheet.pdf