Panasonic Electronic Components ERJ-2BWFR062X
ERJ-2BWFR062X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2BWFR062X
Brief Description
RES SMD 0.062 OHM 1% 1/4W 0402
Datasheet Download
ERJ-2BWFR062X.pdf
Availability of ERJ-2BWFR062X
QUANTITY
ERJ-2BWFR062X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2BWFR062X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2BWFR062X
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.062
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2BWFR062X
Related LinksERJ-2B, ERJ-2BWFR062X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2BWFR062X Details Description
Related parts for ERJ-2BWFR062X
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf