Panasonic Electronic Components ERJ-2GEJ3R6X
ERJ-2GEJ3R6X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2GEJ3R6X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2GEJ3R6X.pdf
Availability of ERJ-2GEJ3R6X
QUANTITY
ERJ-2GEJ3R6X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2GEJ3R6X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2GEJ3R6X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2GEJ3R6X
Related LinksERJ-2G, ERJ-2GEJ3R6X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2GEJ3R6X Details Description
Related parts for ERJ-2GEJ3R6X
SENSOR PROX PNP 10-30VDC 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 120MA 26 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf