Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1743X
ERJ-2RKF1743X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF1743X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF1743X.pdf
Availability of ERJ-2RKF1743X
QUANTITY
ERJ-2RKF1743X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF1743X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF1743X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF1743X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF1743X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF1743X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF1743X
IC NVSRAM 2MBIT 100NS 32EDIP datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
HOUSING RCPT 3POS 2.5MM LO PRO datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
LED MOD HB 120V WHT datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf