Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF4021V
ERJ-3EKF4021V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF4021V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF4021V.pdf
Availability of ERJ-3EKF4021V
QUANTITY
ERJ-3EKF4021V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF4021V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF4021V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF4021V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF4021V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF4021V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF4021V
FAN FILTER/SCREEN 92MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC BEAD 5K OHM 20% datasheet.pdf
IC MUX ANLG FAULT PROTECT 16-DIP datasheet.pdf
PUSHBUTTON SWITCH RECTANGULAR datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 300MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES 22K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20UQFN datasheet.pdf
FUSE BUSS CAPACITOR datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 50MM LT ON NPN OUT datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 35 V datasheet.pdf