Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF16R2V
ERJ-6ENF16R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF16R2V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF16R2V.pdf
Availability of ERJ-6ENF16R2V
QUANTITY
ERJ-6ENF16R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF16R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF16R2V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF16R2V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF16R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF16R2V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF16R2V
CONN HEADER VERT 11POS .100 TIN datasheet.pdf
IC 5DVR/3RCVR RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
ROOF COOLING UNIT 4 FAN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 15MM datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHT WHT 350MA 12.2V datasheet.pdf