Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF2102V
ERJ-8ENF2102V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF2102V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF2102V.pdf
Availability of ERJ-8ENF2102V
QUANTITY
ERJ-8ENF2102V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF2102V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF2102V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF2102V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF2102V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF2102V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF2102V
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V 20% BX 1808 datasheet.pdf
OSC VCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf