Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF7872V
ERJ-P6WF7872V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF7872V
Brief Description
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF7872V.pdf
Availability of ERJ-P6WF7872V
QUANTITY
ERJ-P6WF7872V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF7872V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF7872V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF7872V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF7872V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF7872V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF7872V
CONN RCPT 2POS 2MM WIRE TO WIRE datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-PLUG 5M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.64K OHM 1% 20W datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf