Panasonic Electronic Components ERJ-S12F2942U
ERJ-S12F2942U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F2942U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 29.4K OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F2942U.pdf
Availability of ERJ-S12F2942U
QUANTITY
ERJ-S12F2942U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F2942U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F2942U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F2942U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F2942U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F2942U Details Description
Related parts for ERJ-S12F2942U
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 220MA 1.3 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A 8SOIC datasheet.pdf