Panasonic Electronic Components ERJ-S14J561U
ERJ-S14J561U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14J561U
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14J561U.pdf
Availability of ERJ-S14J561U
QUANTITY
ERJ-S14J561U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14J561U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14J561U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14J561U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14J561U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14J561U Details Description
Related parts for ERJ-S14J561U
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 80MA 5 OHM SMD datasheet.pdf