Panasonic Electronic Components ERX-2SJ1R0A
ERX-2SJ1R0A picture photo
Mfg. Part Number
ERX-2SJ1R0A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-2SJ1R0A.pdf
Availability of ERX-2SJ1R0A
QUANTITY
ERX-2SJ1R0A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-2SJ1R0A
Internal Part NumberEIS-ERX-2SJ1R0A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-2SJ1R0A
Related LinksERX-2, ERX-2SJ1R0A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-2SJ1R0A Details Description
Related parts for ERX-2SJ1R0A
RES SMD 402K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.8KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/23/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf