Sullins Connector Solutions ESM24DRKF
ESM24DRKF picture photo
Mfg. Part Number
ESM24DRKF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ESM24DRKF.pdf
Availability of ESM24DRKF
QUANTITY
ESM24DRKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM24DRKF
Internal Part NumberEIS-ESM24DRKF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM24DRKF
Related LinksESM2, ESM24DRKF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM24DRKF Details Description
Related parts for ESM24DRKF
CAP FILM 1.5UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W SMA datasheet.pdf
ASSEMBLY RECEPT 1POS WATERPROOF datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PLL 500MHZ 28VFQFPN datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf