Sullins Connector Solutions ESM40DTMD-S189
ESM40DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ESM40DTMD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM40DTMD-S189.pdf
Availability of ESM40DTMD-S189
QUANTITY
ESM40DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM40DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-ESM40DTMD-S189
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM40DTMD-S189
Related LinksESM40DT, ESM40DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM40DTMD-S189 Details Description
Related parts for ESM40DTMD-S189
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
09P MTA156 PLUG CONN 18AWG FT datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW 8-TDFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 40V SCREW datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 135A INT-A-PAK datasheet.pdf
CLASS I DESKTOP 15V 30W datasheet.pdf