United Chemi-Con ESMG350ETD221MHB5D
ESMG350ETD221MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG350ETD221MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESMG350ETD221MHB5D.pdf
Availability of ESMG350ETD221MHB5D
QUANTITY
ESMG350ETD221MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG350ETD221MHB5D
Internal Part NumberEIS-ESMG350ETD221MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG350ETD221MHB5D
Related LinksESMG350ET, ESMG350ETD221MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG350ETD221MHB5D Details Description
Related parts for ESMG350ETD221MHB5D
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf