United Chemi-Con ESMG350ETD471MJ16S
ESMG350ETD471MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG350ETD471MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESMG350ETD471MJ16S.pdf
Availability of ESMG350ETD471MJ16S
QUANTITY
ESMG350ETD471MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG350ETD471MJ16S
Internal Part NumberEIS-ESMG350ETD471MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current645mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG350ETD471MJ16S
Related LinksESMG350ET, ESMG350ETD471MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG350ETD471MJ16S Details Description
Related parts for ESMG350ETD471MJ16S
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 10POS datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf