Rohm Semiconductor ESR10EZPF4992
ESR10EZPF4992 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF4992
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF4992.pdf
Availability of ESR10EZPF4992
QUANTITY
ESR10EZPF4992 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF4992
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF4992
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF4992
Related LinksESR10E, ESR10EZPF4992 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF4992 Details Description
Related parts for ESR10EZPF4992
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER 84PLCC SUPERPRO5K datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DSUB MA CRIMP 37 POLE datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2.1A 16DFN datasheet.pdf
CRYSTAL 24.576000MHZ SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 600A 3T0WER datasheet.pdf