Cornell Dubilier Electronics ESRH181M04R
ESRH181M04R picture photo
Mfg. Part Number
ESRH181M04R
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
ESRH181M04R.pdf
Availability of ESRH181M04R
QUANTITY
ESRH181M04R Order Process
Ship out your order
Specifications of ESRH181M04R
Internal Part NumberEIS-ESRH181M04R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesESRH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.161" (4.10mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESRH181M04R
Related LinksESRH1, ESRH181M04R Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
ESRH181M04R Details Description
Related parts for ESRH181M04R
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
RES 620 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf