Amphenol Pcd ESTM11400
ESTM11400 picture photo
Mfg. Part Number
ESTM11400
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 11POS 7.62MM R/A
Datasheet Download
ESTM11400.pdf
Availability of ESTM11400
QUANTITY
ESTM11400 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESTM11400
Internal Part NumberEIS-ESTM11400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESTM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current24A
Voltage300V
Wire Gauge11-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESTM11400
Related LinksESTM, ESTM11400 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESTM11400 Details Description
Related parts for ESTM11400
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE DPDT 25UCSP datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
DIODE GP 400V 1A SOD123F datasheet.pdf