FFF EZ03715000J0G
EZ03715000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EZ03715000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
EZ03715000J0G.pdf
Availability of EZ03715000J0G
QUANTITY
EZ03715000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ03715000J0G
Internal Part NumberEIS-EZ03715000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,250
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEZ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ03715000J0G
Related LinksEZ0371, EZ03715000J0G Datasheet, FFF Distributor
EZ03715000J0G Details Description
Related parts for EZ03715000J0G
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 55.8035K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf