Curtis Industries F1400AA03
F1400AA03 picture photo
Mfg. Part Number
F1400AA03
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM/SGL PHASE 3A
Datasheet Download
F1400AA03.pdf
Availability of F1400AA03
QUANTITY
F1400AA03 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1400AA03
Internal Part NumberEIS-F1400AA03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF1400
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current3A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1400AA03
Related LinksF140, F1400AA03 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1400AA03 Details Description
Related parts for F1400AA03
RES SMD 8.87M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH SOT23-6 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
4.2MM WTB HDR VT W/O MNTFLG datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf