Crydom F1842HD600
F1842HD600 picture photo
Mfg. Part Number
F1842HD600
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE SCR/DIODE 40A 240VAC
Datasheet Download
F1842HD600.pdf
Availability of F1842HD600
QUANTITY
F1842HD600 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1842HD600
Internal Part NumberEIS-F1842HD600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Declaration of Conformity
3D ModelF18 HD, CAH Series.satF18 HD, CAH Series.dwgF18 HD, CAH Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1000A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1842HD600
Related LinksF1842, F1842HD600 Datasheet, Crydom Distributor
F1842HD600 Details Description
Related parts for F1842HD600
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
SPT 4P PLUG ASSY NAT datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RK20, 20M ROPE KIT S/S datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN SOLDR datasheet.pdf
OS180FT62122 FIR TREE TIE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf