Triad Magnetics F28-085-C2-B
F28-085-C2-B picture photo
Mfg. Part Number
F28-085-C2-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE
Datasheet Download
F28-085-C2-B.pdf
Availability of F28-085-C2-B
QUANTITY
F28-085-C2-B Order Process
Ship out your order
Specifications of F28-085-C2-B
Internal Part NumberEIS-F28-085-C2-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileNext-Gen UL Class 2/3 PC Mount Split PackTM Transformers
Standard Package160
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesC2 Split Pack™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 170mA, Series 85mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max2.4 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max)30.15mm
Voltage - Isolation4200VRMS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F28-085-C2-B
Related LinksF28-08, F28-085-C2-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
F28-085-C2-B Details Description
Related parts for F28-085-C2-B
CONN HEADER 50POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 3" X 5YD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
FLEXIBLE PINCER CLIP WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf