Ohmite F30J1K0E
F30J1K0E picture photo
Mfg. Part Number
F30J1K0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 30W
Datasheet Download
F30J1K0E.pdf
Availability of F30J1K0E
QUANTITY
F30J1K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of F30J1K0E
Internal Part NumberEIS-F30J1K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F30J1K0E
Related LinksF30J, F30J1K0E Datasheet, Ohmite Distributor
F30J1K0E Details Description
Related parts for F30J1K0E
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V C0G 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 729BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf