Copal Electronics F412R-24MB
F412R-24MB picture photo
Mfg. Part Number
F412R-24MB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 41X12.2MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
F412R-24MB.pdf
Availability of F412R-24MB
QUANTITY
F412R-24MB Order Process
Ship out your order
Specifications of F412R-24MB
Internal Part NumberEIS-F412R-24MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMini Brushless DC Fans
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesF412R
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 41mm L x 41mm H x 12.2mm W
Air Flow5.3 CFM (0.150m³/min)
Static Pressure0.102 in H2O (25.5 Pa)
Bearing Type1 Ball/1 Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise23 dB(A)
Power (Watts)0.96W
RPM5400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range20.4 ~ 26.4VDC
Life Expectancy-
Material - FrameAcrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladeAcrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F412R-24MB
Related LinksF412R, F412R-24MB Datasheet, Copal Electronics Distributor
F412R-24MB Details Description
Related parts for F412R-24MB
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS13S523 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf