Nichicon F931A335MAA
F931A335MAA picture photo
Mfg. Part Number
F931A335MAA
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
F931A335MAA.pdf
Availability of F931A335MAA
QUANTITY
F931A335MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931A335MAA
Internal Part NumberEIS-F931A335MAA
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931A335MAA
Related LinksF931A, F931A335MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F931A335MAA Details Description
Related parts for F931A335MAA
CONN FERRULE 6AWG WHITE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 17 datasheet.pdf
CONN PIN 13AWG SILVER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
526FXE2-N-SC-80 (N-VIEW) datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf