AVX Corporation F971C155KAA
F971C155KAA picture photo
Mfg. Part Number
F971C155KAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
F971C155KAA.pdf
Availability of F971C155KAA
QUANTITY
F971C155KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F971C155KAA
Internal Part NumberEIS-F971C155KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F971C155KAA
Related LinksF971C, F971C155KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F971C155KAA Details Description
Related parts for F971C155KAA
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
5003 DC CONNECTOR WITH FILTER 3A datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS DPDT 0.1A datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf