| Internal Part Number | EIS-FA-238 28.63636MA-K3 | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Crystals | |
| Series | FA-238 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | MHz Crystal | |
| Frequency | 28.63636MHz | |
| Frequency Stability | ±30ppm | |
| Frequency Tolerance | ±20ppm | |
| Load Capacitance | 10pF | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 Ohm | |
| Operating Mode | Fundamental | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | FA-238 28.63636MA-K3 | |
| Related Links | FA-238 28., FA-238 28.63636MA-K3 Datasheet, Epson Distributor | |
 | 3483-680M | FIXED IND 68UH 490MA 600 MOHM | datasheet.pdf | |