Qualtek Electronics Corp. FAD1-04010BSMW11
FAD1-04010BSMW11 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-04010BSMW11
Brief Description
FAN AXIAL 40X10MM 5VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-04010BSMW11.pdf
Availability of FAD1-04010BSMW11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FAD1-04010BSMW11 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-04010BSMW11
Internal Part NumberEIS-FAD1-04010BSMW11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFAD1-04010/FAD1-05010 SERIES 05/Oct/2015
Standard Package700
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-04010
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10mm W
Air Flow5.0 CFM (0.142m³/min)
Static Pressure0.078 in H2O (19.4 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise22 dB(A)
Power (Watts)0.55W
RPM4800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.110A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-04010BSMW11
Related LinksFAD1-040, FAD1-04010BSMW11 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-04010BSMW11 Details Description
Related parts for FAD1-04010BSMW11
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 25A DO203AA datasheet.pdf
RESET BUTTON datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf