Qualtek Electronics Corp. FAD1-12025DSLW12
FAD1-12025DSLW12 picture photo
Mfg. Part Number
FAD1-12025DSLW12
Brief Description
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FAD1-12025DSLW12.pdf
Availability of FAD1-12025DSLW12
QUANTITY
FAD1-12025DSLW12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FAD1-12025DSLW12
Internal Part NumberEIS-FAD1-12025DSLW12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesFAD1-12025
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 25.5mm W
Air Flow71.8 CFM (2.03m³/min)
Static Pressure0.093 in H2O (23.2 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise34.4 dB(A)
Power (Watts)2.40W
RPM1800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.100A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAD1-12025DSLW12
Related LinksFAD1-120, FAD1-12025DSLW12 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FAD1-12025DSLW12 Details Description
Related parts for FAD1-12025DSLW12
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 6.3V X5R 0302 datasheet.pdf
CARRIER COVER datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
D SUB MA 25 POLE PLASTIC DUPC CA datasheet.pdf
DIN-POWER D032FW-20 0C1-2 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf