Fairchild Semiconductor FAN4800AUM
FAN4800AUM picture photo
Mfg. Part Number
FAN4800AUM
Manufacturer
Product Category
PMIC - PFC (Power Factor Correction)
Brief Description
IC PWM/PFC CTLR COMBO 16-SOIC
Datasheet Download
FAN4800AUM.pdf
Availability of FAN4800AUM
QUANTITY
FAN4800AUM Order Process
Ship out your order
Specifications of FAN4800AUM
Internal Part NumberEIS-FAN4800AUM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationFrequency Correction 28/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - PFC (Power Factor Correction)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ModeAverage Current
Frequency - Switching240kHz ~ 268kHz
Current - Startup30µA
Voltage - Supply11 V ~ 22 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FAN4800AUM
Related LinksFAN48, FAN4800AUM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FAN4800AUM Details Description
Related parts for FAN4800AUM
IGBT 600V 31A 100W TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
MF PLUS HCS CRIMP TERM MALE datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 175MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SFC 3/21 MC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
MICRO 15C P 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf