Vishay Thin Film FC0402E1000FST1
FC0402E1000FST1 picture photo
Mfg. Part Number
FC0402E1000FST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
FC0402E1000FST1.pdf
Availability of FC0402E1000FST1
QUANTITY
FC0402E1000FST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FC0402E1000FST1
Internal Part NumberEIS-FC0402E1000FST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Height0.015" (0.38mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FC0402E1000FST1
Related LinksFC0402E, FC0402E1000FST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
FC0402E1000FST1 Details Description
Related parts for FC0402E1000FST1
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER PRE FET 6 CHAN 28-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 30A 4 MOHM SMD datasheet.pdf