Fairchild Semiconductor FCA20N60FS
FCA20N60FS picture photo
Mfg. Part Number
FCA20N60FS
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-3PN
Datasheet Download
FCA20N60FS.pdf
Availability of FCA20N60FS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCA20N60FS Order Process
Ship out your order
Specifications of FCA20N60FS
Internal Part NumberEIS-FCA20N60FS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3080pF @ 25V
Power - Max208W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCA20N60FS
Related LinksFCA20, FCA20N60FS Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCA20N60FS Details Description
Related parts for FCA20N60FS
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 60TFBGA datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H FEM 5V datasheet.pdf
IC DVR SW HI SIDE 2CH POWERSSO36 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 10 V datasheet.pdf