Amphenol Commercial Products FCC17B25PB290
FCC17B25PB290 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17B25PB290
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17B25PB290.pdf
Availability of FCC17B25PB290
QUANTITY
FCC17B25PB290 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17B25PB290
Internal Part NumberEIS-FCC17B25PB290
Industrial Solutions
3D ModelFCC17B25PB2x0.igsFCC17B25PB2x0.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17B25PB290
Related LinksFCC17B, FCC17B25PB290 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17B25PB290 Details Description
Related parts for FCC17B25PB290
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
FUSE CERM 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf