Amphenol Commercial Products FCC17C37PE290
FCC17C37PE290 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17C37PE290
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCC17C37PE290.pdf
Availability of FCC17C37PE290
QUANTITY
FCC17C37PE290 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17C37PE290
Internal Part NumberEIS-FCC17C37PE290
Industrial Solutions
3D ModelFCC17C37PE2x0.igsFCC17C37PE2x0.stp
Standard Package50
SeriesFCC17
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17C37PE290
Related LinksFCC17C, FCC17C37PE290 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17C37PE290 Details Description
Related parts for FCC17C37PE290
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
PNL MNT BLUE W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf